Úvod Náhradní plnění

Náhradní plnění

Náhradní plnění

Rádi bychom Vás seznámili s možností využití náhradního plnění jako smysluplnou činností, která přináší spokojenost a prospěch oběma zúčastněným stranám.

Náhradní plnění povinného podílu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) se týká bez rozdílu všech firem s 25 a více zaměstnanci.

Povinný podíl OZP a možnosti jeho plnění

Z aktuálního zákona o zaměstnanosti vyplývá, že všechny firmy a státní instituce s více jak 25 zaměstnanci musí podporovat zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Povinností zaměstnavatele je zaměstnávat 4 % OZP z celkového počtu zaměstnanců

Přímé zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP) je tedy jedna z možností jak splnit zákonem stanovený povinný podíl.

Další z možností je pak tzv. náhradní plnění, což znamená, že můžete odebírat výrobky nebo služby od firem, které zaměstnávají více jak 50 % osob se zdravotním postižením, popř. zadávat zakázky těmto organizacím. Zakázky pro náhradní plnění zaměstnávání 1 OZP musí být ve výši 7 násobku průměrné měsíční mzdy.

Je tu ale ještě jedna možnost – dle našeho soudu velice nevýhodná – a to odvod peněz do státního rozpočtu. Výše finanční úhrady odpovídá 2,5 násobku průměrné měsíční mzdy a to za každého zaměstnance-OZP, kterého byste měli zaměstnávat.

Zákon také dovoluje všechny tři možnosti vzájemně kombinovat, ale určitě nedovoluje tuto zákonnou povinnost obcházet a neplnit. V případě nedodržení zákona hrozí poměrně vysokou sankci.

Dávat peníze jen tak do státní kasy, anebo si zajistit praktickou službu pro svou firmu a tím splnit zákonnou povinnost a ušetřit na odvodech státu? To je na zvážení každého z Vás.

Náhradním plněním můžete pomáhat

V některých odvětvích není možné zaměstnávání OZP, proto je dobré a výhodné využít náhradní plnění. Tím, že odeberete výrobky nebo služby, napomáháte v zaměstnávání osob se zdravotním postižením a přispíváte k jejich lepšímu životnímu stylu.

Přesné znění zákona o náhradním plnění zde.

V případě zájmu o náhradní plnění nás kontaktujte. 

© 2024, TERCIE handicap s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek

Eshop vytvořila eBRÁNA | eBRÁNA eshop s propojením na IS | Marketing eshopu

Zobrazit mobilní verzi

Přeskočit na začátek stránky